Всеукраїнська конференція

"Перспективи та виклики реформи вищої освіти:
студентський погляд"

     20-22 лютого 2015 року на базі Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Українською  асоціацією студентського самоврядування України було проведено Всеукраїнську конференцію "Перспективи та виклики реформи вищої освіти: студентський погляд", участь в якій взяли  наші студенти: голова студентського Віче - Анна Пирог -та голова навчально-наукового сектору студентського Віче - Карина Горбатенко.
     Метою заходу було обговоренння актуальних питань щодо перспективних напрямів реформування вищої освіти України, що є одним із основних завдань сучасного етапу державотворення. Сьогодні питання реформування освіти в Україні зіштовхнулося з рядом труднощів, зокрема: воєнні дії, брак коштів, «старі обличчя» в міністерствах та в уряді. Однак пошук новітніх підходів до реформування галузі не може бути зупинений. Важливе значення тут має відігравати молодь.
     На конференції більше 70 ВНЗ України були представлені понад 150 лідерами студентського самоврядування.
     Порушувались такі  актуальні питання: автономія вузів, фінансування органів студентського самоврядування, відсутність співпраці і порозуміння органів студентського самоврядування з профспілковими організаціями, індексація стипендій студентів, оновлення змісту освіти відповідно до сучасних наукових надбань, перспективи розвитку студентського самоуправління, проблеми імплементації нового Закону України «Про вищу освіту».
     Одним із найактуальніших блоків виявилось фінансування органів студентського самоврядування. Під час палкої дискусії було розглянуто, які ж є механізми виділення і витрачання коштів для потреб студентського самоврядування у розмірі не менше, як 0,5 відсотка власних надходжень, отриманих вищим навчальним закладом від основної діяльності. Загалом у бюджеті ВНЗ механізм виділення, витрачання коштів розглядається у вузівському «Положенні про студентське самоврядування».

     Обговорювали:
· досвід і практику інших ВНЗ;
· інші варіанти залучення коштів (грантові програми, спонсори, сплата студентських внесків);
· заробітні плати для членів студентського самоврядування;
· складання кошторису;
· визнання статуту студентського самоврядування як громадської організації.

     Важливе значення у пошуку новітніх підходів до реформування галузі відіграє молодь, тому на питання студентів з усієї України відповідали:
Сергій Митрофанський - заступник Міністра молоді та спорту України;
Лілія Гриневич - народний депутат України, голова Комітету ВРУз питань освіти і науки;
Міхеїл Саакашвілі - екс-президент Грузії, нині радник Президента України;
Олександр Куліковський - голова громадської організації "Всеукраїнська люстрація".

     Окрім того, в рамках конференції відбувалась Генеральна асамблея Української асоціації студентського самоврядування, на якій було обрано керівний склад та виконавчий комітет організації. Було видано 73 делегатських мандати. Таким чином, у структурі студентського самоврядування функціонуватимуть такі комісії:
· Advocacy комісія;
· Комісія з забезпечення якості освіти;
· Комісія з зовнішніх зв’язків;
· Комісія з регіонального розвитку;
· Юридична комісія;
· Комісія з міжнародних відносин;
· Волонтерська комісія;
· Комісія із спорту та здоров’я;
· Комісія з фандрайзингу;
· Комісія з питань спеціалізованих ВНЗ;
· Комісія з питань навчальних закладів І-ІІ-го рівнів акредитації;
· Комісія з неформальної освіти;
· Комісія з післядипломної освіти;
· Контрольно-ревізійна комісія.

     Довгоочікуваним результатом стало обрання нового апарату УАСС у такому складі:
1) президент – Андрєєв Микита;
2) перший віце-президент – Новик Олекандра;
3) віце-президенти – Тіщенко Дмитро, Воробйов Артем.

     Представники ХКТЕІ особисто познайомились з новообраними та обмінялись контактами, що забезпечить ефективну співпрацю у майбутньому.
     Основні тези зустрічі із Лілією Гриневич:
- бюджетне фінансування ВНЗ для забезпечення соціальної інфраструктури студентів з особливими освітніми потребами скасоване;
- майбутнє скорочення списку спеціальностей нівелюється правом університетів на самостійне затвердження спеціалізацій;
- набір на освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста завершиться у 2016 році, дипломи спеціаліста відповідатимуть дипломам магістра, проблема лише в тому, як на це відреагують роботодавці;
- розглядається можливість онлайн-трансляції творчого конкурсу при вступі, аби виключити корупційну складову цього процесу;
- Закон "Про вищу освіту" буде повністю імплементований приблизно через 5 років, залежно від фінансів;
- пільговий проїзд на залізничному транспорті для студентства може бути забезпечений лише до червня поточного року через інфляцію: 30 млн гривень, закладені з такою метою в бюджет країни на сьогодні є недостатніми;
- триває пошук механізму виплати стипендій на належному рівні; відсоток студентів, які отримуватимуть стипендію, зменшиться, адже в Україні таких осіб набагато більше, ніж у  Європі, натомість, сума стипендії має суттєво збільшитись.

     Основні тези зустрічі із Міхеїлом Саакашвілі:
- конфлікт на Донбасі - це протистояння прихильників "совка" і прихильників нового майбутнього;
- проблема України: в державних установах маленька заробітна плата, тому більшість працівників отримуює "ліві" зарплати у формі хабарів;
- українська молодь більш прогресивна, ніж грузинська;
- Україна ідеальна для реформ: порівняно з Грузією, в нашій державі більша кількість громадян, тому є ким замінити корупціонерів, окрім того, в нас менш тісні родинні зв'язки, що зменшує кількість "ображених родичів";
- приватизація стратегічних підприємств - шлях до оздоровлення української економіки.

     Що стосується якості освіти, Олена Руснак - одна з модераторів конференції, висловила думку, що у кожному ВНЗ повинен бути діючий сектор, котрий буде відповідати за якість освіти, тобто: систематичний контроль знань студентів, своєрідні опитування споживачів освітніх послуг, проведення різноманітних тренінгів, які будуть допомагати студентам засвоювати отриманні знання. Студенти ділились досвідом своїх вишів, у яких такі сектори існують і діють. Було порушено питання ''потрібні-непотрібні'' дисципліни, роль практики у загальній оцінці якості освіти та працевлаштування студентів одразу після завершення навчального закладу. 

konferenci

Анна Пирог, голова студентського Віче ХКТЕІ
Карина Горбатенко, голова навчально-наукового сектору

Розробка сайту:  uaBiznes.info