Покрова - свято козацького духу

Було колись – в Україні, Ревіли гармати. Було колись – запорожці, Вміли панувати. Панували, добували, І славу і волю. (Т.Г.Шевченко)

Було колись – в Україні
Ревіли гармати.
Було колись – запорожці
Вміли панувати.
Панували, добували 
І славу і волю.
(Т.Г.Шевченко) 

     Ми – українці, нащадки славного лицарства козацького. На вірному козацькому слові, міцній трудовій долоні, могутності духу й тіла формувалася наша свідомість протягом віків. Від кінця XV ст. – до кінця XVIII ст. тривала на нашій землі доба, названа козацькою ерою. Як багато важила вона в історії України свідчить той факт, що нас, українців, і сьогодні звуть у світі козацьким народом. Та й самі ми не втратили духовного зв’язку з лицарями – козаками. Козацтво стало для нас втіленням невмирущого духу.
     Як покровительку і заступницю православного воїнства запорозькі козаки шанували Матір Божу Покрову, закладаючи церкви саме на честь цього свята, яке весь православний люд святкує 14 жовтня. З давніх часів і до сьогодні свято Покрови Божої матері відзначається ще й як День українського козацтва.
     16 жовтня 2014 року  кафедра суспільних дисциплін Хмельницького кооперативного торговельно -економічного інституту щиро усіх запросила вшанувати свято Покрови, доторкнутися до сивочолої давнини та відчути неповторний запал козацького життя.
     Композиція «Козацькому роду нема переводу» у виконанні студентського хору «Прибузькі солов’ї» допомогла присутнім згадати славетні часи, коли «козаки – лицарі безкрайніми степами літали, шаблями ворогів змітали, на чайках по Дніпру гуляли, татарам й туркам дошкуляли та рідну неньку – Україну захищали».
     Бойова майстерність українського козацтва знана далеко за межами Батьківщини. Навіть у танцях видно, які це були вправні вояки! Танець «Бойовий гопак» у виконанні гурту «Двотан» - Шпака Андрія та Братенко Анастасії, членів Хмельницької обласної федерації бойового гопака продемонстрував яскравість бойової майстерності.
     Тематикою багатьох народних пісень є образ козака – вояка: завзятий, непереможний воїн, що вмів постояти за себе, за славу і волю України. Саме таким представлений козак у композиції «Наша Україна», яку виконали Мельничук Крістіна та Присяжнюк Альона.
     Вірш «Молитва до України», який читала Мацола Маріанна, - звернення до Бога, прохання народу про порятунок від жорстоких загарбників. Нині його звучання є найбільш актуальним, адже трагічна ситуація на сході нашої держави торкнулася кожного.
     Звернувшись до історії, варто згадати, що однією із причин виникнення козацтва була нещадна експлуатація селян панами. Процедура прийому до козацького війська мала глибокий зміст. До уваги глядачів студенти ХКТЕІ представили театральну сценку «Як приймали у козаки». У постановці було відтворено головні нюанси, яких слід було дотримуватися, сповідуючи давні традиції посвяти в українських лицарів.
     Ще за часів козацтва визнавалась велика сила кохання. Навіть від шибениці за певне покарання козака могла врятувати кохана дівчина, коли накривала його хусткою і оголошувала своїм чоловіком. Зазвичай силу своїх почуттів молода дівчина виявляла у пісні. Чутливу музичну композицію «Покохала козака» представили Заболотна Діана та Столярчук Анастасія.
     Рок – гурт та Наталя Суходола виконали народну пісню «Їхали козаки» в сучасній інтерпретації. Азартною та бадьорою виявилась композиція! Акустична версія пісні підняла дух гостей заходу.
     Козаки – лицарі українського степу вміли не тільки воювати з ворогами, захищати Україну, а й гарно відпочивати. Запальна постановка «Козацький танець» від «Модерну» продемонструвала всю красу та вправність завзятих козаків.
     Завершальним акордом заходу стала патріотична композиція «Заспіваймо пісню за Україну» у виконанні вокальної групи. Вона нагадала нам, що любов до Батьківщини - обов'язок кожного громадянина. Патріот не повинен чекати і думати, що вона йому дасть, а всім життям повинен прагнути бути їй корисним і примножувати її духовне і матеріальне багатство. Любов до Вітчизни виявляється у сердечній прив'язаності до свого краю і народу, в щирій участі в його долі та в пожертвуванні себе, свого майна і навіть життя для Батьківщини.

 

Розробка сайту:  uaBiznes.info